Leto je iza nas, opasnost od požara na otvorenom nije više glavna tema, ali zbog ljudskog faktora tokom jeseni i zime i dalje postoji, pre svega u stanovima, kućama, kao i građevinskim objektima u seoskim domaćinstvima. Ovakvi požari su veoma opasni i zbog toga je neophodno sprovesti preventivne mere zaštite.
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova apeluje na građane da provere da li su grejna tela koja koriste ispravna, kao i da li su dimnjaci očišćeni, kako bi sprečili požare u stanovima i kućama, samim tim bili odgovorni prema sebi, svojoj porodici i komšijama.
-Razlog požara tokom grejne sezone su neispravni ili neočišćeni dimnjaci, nepažnja prilikom loženja peći na čvrsta goriva, ostavljanje uključenih grejalica bez nadzora, ostavljanje odeće ili drugih zapaljivih predmeta u blizini peći ili grejalica, preopterećenje elektroinstalacija i neispravni električni uređaji. Sve ove uzroke možemo svrstati u ljudski faktor, odnosno nepažnju ili nemar. Pošto grejna sezona nosi rizik od požara, apelujem na građane da svoja grejna tela redovno održavaju i servisiraju, kako bi na vreme otklonili eventualne nedostatke – kaže Vladimir Drmanović, komandir vatrogasne čete Odeljenja za vanredne situacije u Sremskoj Mitrovici.
Komandir Drmanović apelovao je na građane da ne odlažu pepeo u plastične kontejnere i u blizini gorivog materijala, ne ostavljaju malu decu bez nadzora u prostoriji sa šporetom ili pećima koje imaju ložište na čvrsto gorivo ili električnom grejalicom, da električne uređaje isključe kada izlaze iz kuće.
Požari u stambenim objektima često su veoma opasni za one koji žive u njima, zbog dima i brzine širenja plamena i izazivaju veliku materijalnu štetu. Zato je neophodno poštovati preventivne mere zaštite od izbijanja požara. U slučaju da primete požar, vatrogasci apeluju na građane da odmah o tome obaveste vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193 i slušaju savete vatrogasaca–spasilaca.