U organizaciji SUBNOR-a Vojke i podršku lokalne samouprave odata je pošta žrtvama fašističkog terora – grupi meštana koji su 8. novembra 1943. godine ubijeni u mestu Vojka.
Prisutne je pozdravio Slobodan Milošević, penzionisani sudija Vrhovnog suda i počasni predsednik SUBNOR-a Vojka koji je izrazio veliku zahvalnost svima koji su odazvali pozivu da se na dostojanstven način obeleži stradanje meštana koji su obešeni od strane fašističkih zločinaca u Drugom svetskom ratu.
Ustaško-fašistička okupaciona vojska pod Nemačkom komandom oktobra meseca 1943 god. izvršila je raciju u selu. U crkvenu portu prisilno su zatvorili Vojčane staro i mlado, a zatim ih kamionima odvezli U zloglasni logor na Sajmište. Neke od njih su vratili u Vojku uglavnom starije, a jedan broj Vojčana transportovali su u zarobljeništvo na prinudni rad u surove logore u Nemačkoj i Austriji. U osmišljenoj akciji mladiće iz Vojke i jednog iz Belegiša, čija imene se nalaze na ovom spomen obeležju u centru sela iz logora Sajmište utovarili su u voz smrti. Kod stare železničke stanice Vojka zaustavljen je voz. Umesto radosti da se vraćaju svojim kućama, svojim porodicam dočekala ih je rafaljna paljba. Tako streljani su vešani, a neki i živi su vešani na bandere pored železničke pruge Vojka-Stara Pazova. Najstariji stradalnik imao je 23 godine.
Fašistička horda ovom akcijom nad civilnim žrtvama htela je da zaplaši narod Vojke kao i stanovništvo u ovom delu Srema da ne pomažu narodno-oslobodilačku borbu i da ne pružaju otpor okupatoru. Međutim suprotno tome stanovništvo Vojke i okolnih sela još više su pomagali NOB ne štedeći ni svoj bes ni prezir prema zločincima. Dobrovoljno su se prijavljivali i odlazili u partizanske jedinice. U borbu protiv fašizma najvećeg zla koji je zadesio ceo svet.
U herojskoj borbi protiv fašizma na našim prostorima život je izgubilo 300 hiljada Jugoslovenskih boraca među njima 50 hiljada Vojvođana. U Sremu je poginulo oko 12 hiljada boraca. U toku rata selo Vojka mobilisalo je preko 600 boraca, a poginulo je u ratu 300 boraca. Ginuli su vojački borci na mnogim ratištima naše zemlje, a neki su život izgubili kada su streljani u Dudiku kod Vukovara, zatim mučeni i streljani u Jasenovcu,a neki svoj život ostavili u logoru u Aušvicu.
Njima u sećanje na inicijativu Slobodana Miloševića pod pokroviteljstvom Pokrajinske vlade i uz podršku SPC-a u centru sela podignut je spomenik sa imenima žrtava.
Cveće i vence položili su Mesna zajednica Vojka, SUBNOR Vojka, SUBNOR Opštine Stara Pazova-Srem, SUBNOR APV, SUBNOR Grada Novog Sada i porodice žrtava. Opelo su složili sveštenici crkve Sveti Nikola u Vojki.