Već godinama unazad Кuzminci su poznati po kvalitetnim suhomesnatim proizvodima, naročito po kulenu koji se u ovom selu pravi na tradicionalni domaći način, po recepturi predaka, bez dodataka aditiva ili bilo kakvih veštačkih sastojaka.
Ovim poslom kao hobijem već pet godina zajedno se bave dugogodišnji prijatelji Milan Milutinović i Branislav Bometa. Кažu da su na tu ideju došli sasvim slučajno, a kada se pokazalo kao uspešno i dobar način da dopune kućni budžet, nastavili su da uz druženje i dalje prave kvalitetne suhomesnate proizvode.
Branislav priča da je ovaj posao naučio od svog oca, koji je godinama unazad bio kulenar, ali da je to znanje u međuvremenu nadograđivao, tako da je svoju proizvodnju podigao na viši nivo.
-Moj prijatelj Milan i ja se time bavimo više iz hobija, jersmo obojica zaposleni kao vozači kamiona, tako da kulen pravimo zimi, kada mu i jeste sezona, a kada smo mi pretežno kod kuće. S obzirom da je za ovo naše područje karakteristična proizvodnja kulena, upravo to nam je u startu bila i neka vrsta „ulaznice“ na beogradsko tržište. Nakon toga, dokazali smo se kvalitetom naših proizvoda, tako da sada već godinama unazad imamo stalne kupce – kaže Branislav.
On dodaje da mu u poslu, osim Milana, često u pomoć pritekne i sin Nemanja. Iako ima tek 11 godina, Nemanja kaže da bi voleo da od oca nauči recept za dobar kulen, kako bi jednog dana kada odraste mogao samostalno da se bavi tim poslom.
-Najviše sam se obradovao kada smo svi zajedno prošle godine išli na Кulenijadu u Erdevik. Posebno sam bio srećan što smo osvojili dva pehara, to mi je sada motiv da pomažem tati da napravi još bolji kulen – kaže Nemanja.
Milan Milutinović ističe da se u njegovoj porodici niko pre njega nije bavio tim poslom, ali da ga to nije obeshrabrilo da zajedno sa svojim prijateljom Branislavom, a uz podršku njihovih supruga, krene u taj posao.
-Još uvek ne pravimo neke velike količine da bi mogli da živimo od toga, ali dobro dođe kao dopuna kućnog budžeta. Ja nemam svoje svinje, ali zato Branislav drži prvoklasne rase, tako da je i kvalitet mesa, a samim tim i krajnjeg proizvoda, zagarantovan. U ovom poslu smo zajedno od početka do kraja, što znači od klanja svinja, pa sve do prodaje onoga što napravimo i među nama nema nikakvog rivalstva. Naprotiv, dobro se družimo uz rad, s obzirom da su uključene obe naše porodice, to je zaista lepo provedeno zajedničko vreme za sve nas – kaže Milan Milutinović iz Кuzmina.
Sve što ove dve porodice naprave, proda se bez ikakve reklame u Beogradu, gde su se njihovi proizvodi već pročuli po kvalitetu. Osim kulena, u njihovom asortimanu su još i proizvodi koji su autentični za ovo podneblje: kobasica, šunka i slanina. Cene su pristupačne i iznose 2.200 dinara za kulen, koliko košta i šunka bez kosti u vakumu, dok su slanina i kobasica 1.200 dinara po kilogramu.
Najviše posla bude tokom zime, a Milan kaže da poseduje i veliku hladnjaču tako da tu može da skladišti proizvode tokom leta.
-Za dobar kulen ne postoji neki specijalan recept, jedino o čemu treba voditi računa jeste idealno mesto gde on može da stoji tokom zimskih dana, na temperaturi koja mu odgovara, ali tako da ima dovoljno vazduha, a opet i da ne stoji na jakom vetru – priča Milan o recepturi za dobar kulen.
A da je reč o zaista kvalitetnim proizvodima svedoče o tome i priznanja koja su ova dva kulenara dobili na „Sremskoj kulenijadi“ u Erdeviku. Prošle godine osvojili su čak dve medalje – zlatnu i srebrnu, a u planu ove godine im je da povećaju količine koje su do sada pravili.
S. Mihajlović
Tekst objavljen u okviru projekta “Seoski divani” koji je sufinansiran sredstvima budžeta Grada Sremska Mitrovica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.