Česte primedbe opozicije, koje se mogu čuti na skupštinskim zasedanjima, idu u prilog tome da, po pitanju investicionih zahvata, rumska opština ”drema”, ekonomsko-političkim rečnikom kazano – stagnira. S druge strane, pozicija kao svoje adute ističe stabilnost budžeta, funkcionisanje bez kredita, dobar socijalni program. Da li je, kao što obično u životu biva, istina negde na sredini, pitali smo ovih dana predsednika Opštine Ruma Gorana Vukovića.
Neposredni povod za ovaj razgovor su najnoviji planovi češkog ”Mitasa”, koji je u procesu privatizacije kupio ”Rumagumu”, da značajnije proširi proizvodnju, što će proizvesti i nova radna mesta za Rumljane.
Ovih dana vođeni su intenzivni razgovori sa predstavnicima ”Mitasa” – čemu se Ruma može nadati?
–Poznato je da smo na poslednjoj sednici Skupštine opštine usvojili dokument – ”Autentično tumačenje Generalnog plana Rume”, to će u velikoj meri ubrzati celu ovu stvar oko ”Mitasa”. Čelnici ove kompanije su nam ukazali na svoje planove u narednoj godini. Reč je o proširenju proizvodnih kapaciteta za nekih deset hiljada kvadrata, s tim u vezi je i dopuna asortimana – to je radijalni program za prvu ugradnju velikih svetskih proizvođača poljoprivrednih mašina. Misli se na pneumatike namenjene poljoprivrednoj proizvodnji, a sve to uključuje 215 novih radnih mesta. Bez ovog ”Autentičnog tumačenja Generalnog plana” oni ne bi mogli dobiti lokacijsku dozvolu već bi četiri do pet meseci čekali na izradu plana detaljne regulacije.
Znači li to da su, kada je o novim investicijama reč, stvari krenule s ”mrtve tačke”?
–Ne bih se složio da do sada nije bilo manjih ili većih investicionih projekata. Nabrojaću neke – 24. juna u Platičevu se otvara pogon – konfekcioniranje kablova za kućne aparate. Pogon otvara slovenački ”Kableks” i upsliće oko 40 radnika, uglavnom je reč o ženskoj radnoj snazi. Uskoro u Rumi počinje i proizvodnja bicikala – 27. juna prvi bicikli kreću iz Holandije, u Rumi će se raditi montaža. Za početak, ovde će raditi 18 radnika. U poslednjih par meseci, u pogonu ”Kluza” proizvodiće se obuća, vlasnik Žarko Kojić zaposlio je 120 radnika. Ove jeseni u Hrtkovcima počinje proizvodnja pelata, odnosno ogrevnog materijala, gde će se zaposliti 30-ak ljudi. Vlasnik pogona je iz Francuske, isti onaj koji će u ovom selu graditi fabriku hrane za kućne ljubimce. U toku su završni radovi na pogonu u Nikincima u kome će se odvijati proizvodnja parketa, najveći deo izvoziće se u Rusiju a na ovim poslovima će raditi 40 do 50 radnika. Do 15. avgusta završiće se montažni vrtić u koji će moći da se smesti stotinak mališana. Radovi na izgradnji novog dečijeg vrtića su u završnoj fazi, do jeseni će sve biti gotovo, a to podrazumeva 200 novih mesta za rumske mališane.
”Rumska petlja” još uvek čeka investitore?
–Moramo se pomiriti s tim da investitori još uvek radije biraju lokacije na kojima već postoje pogoni. Što se tiče ”Rumske petlje”, električni kabl je položen, tu je put, tu je voda – investitori mogu da počnu da grade. Usvojili smo i odluku po kojoj dajemo benefite onima koji će zaposliti nove radnike. Ruma je ušla u krug opština koje su dobile maksimalni iznos sredstava od Ministarstva ekonomije – četiri do deset hiljada evra za svako radno mesto.
Šta je sa bazenom?
–Konačno je završen projekat, svi papiri su tu. Očekivali smo da će i Fond za kapitalna ulaganja podržati ovaj naš projekat, ali oni još nisu odlučivali o finansiranju projekata za ovu godinu. Mi ćemo krenuti u postupak javne nabavke za izbor izvođača radova, na jesen počinju grubi građevinski radovi, na proleće sledi finiš: do sledećeg leta Ruma će imati olimpijski bazen.
Na početku mandata bilo je više optimizma?
–Naravno. Kriza je zahvatila sve, pokušavamo da je ublažimo kroz socijalna davanja. Imali smo javne radove, zapošljavanja, stipendije za 150 studenata. Ta uložena sredstva, to je nešto što se ne vidi, što je išlo na uštrb većih investicija, ali tako mora u ovom teškom vremenu.
K. Kuzmanović