„Naposletku, sve čim se ovaj naš život kazuje – misli, napori, pogledi, osmesi, reči, uzdasi – sve to teži ka drugoj obali, kojoj se upravlja kao cilju, i na kojoj tek dobiva svoj pravi smisao. Jer, sve je prelaz, most čiji se krajevi gube u beskonačnosti, a prema kom su svi zemni mostovi samo dečije igračke, bledi simboli. A sva je naša nada s one strane.“
(Andrić)
Mostovi Olge Adamović, bake iz rumskog Gerontološkog centra “Srem“, u vidu su trougla: Ohajo (Amerika) – Vukovar – Ruma. Ona ih je prelazila u svojih sto godina. Da li se između te dve obale odvijalo “Sto godina samoće“, kao kod Markesa, ili sto godina lutanja, radovanja, seoba, čekanja i nadanja, to zna samo Olga, ali odavno već – ćuti. Tek nešto nerazgovetno promrsi sebi u bradu, kao da će reći – pa svaki čovek je ustvari sam, sam se rodi, sam umre, a oni koji se nađu na toj stazi od prvog do zadnjeg udaha, samo su upečatljive ili blede nijanse. U svakom slučaju, prolazne.
Olgi su 4. aprila upriličili rođendansko slavlje. Ko drugi, ako ne njeni “domci“, tu u Rumi. Retko se, kao njoj, desi stoti rođendan. Bilo je pesme, cveća, vatrometa, bila je rođendanska torta, naravno i ono “Danas nam je divan dan…“ Za sto godina života, od toga 20 u Domu za stare, čestitke su uputili direktor ustanove Marija Stanojčić-Sraka, ali i predsednik opštine Goran Vuković.
A tih sto godina odvijalo se kao na filmskoh traci: rođenje u Ohaju 1911, od oca Jovana i majke Julke. Olga, jedna od troje dece, bila je celog života radnica. Nije se udavala. U Domu je od 1991, kao izbeglo lice iz Vukovara, zajedno sa sestrom Velinkom (91 godina).
Dugovečnost nije strana porodici Adamović. Majka Julka je živela 85 godina, njena majka 95. Otac Jovan bio je trgovac, dobro im je išlo, imao je svoju trgovinsku radnju, priča Velinka. U Americi su bili pet godina. Tu se rodila Olga, i mlađi brat. S njima je bio i stric, on je ostao tamo “preko bare“. Adamovići su došli u goste, u Vukovar, izbio je Prvi svetski rat, oca mobilišu, i tako se oni nikada više ne vrate u Ameriku.
Olga je radila u kuhinji, Velinka je završila gimnaziju i bila službenik. Onda, ’91, opet rat. Bombe su padale na sve strane, kolima ih dovezu u Šid, pa u Rumu. Tamo u Vukovaru imale su porodičnu kuću, napravile ugovor o izdržavanju sa jednom porodicom druge nacionalnosti. Rat ih je razdvojio, svako je pobegao na svoju stranu.
Ovde u Rumi im je dobro, kaže Velinka. Nisu gladne, nisu žedne, imaju društvo, sestre su dobre, dobro ih paze. Velinka brine o Olgi. Danju i noću. Još kaže Velinka: tajna dugovečnosti je u – životu bez stresa. Priznaje, ne bi volela da doživi stotu, život u tim godinama je nikakav. Ali, mora se trpeti.
Istog dana, 4. aprila, u Dom je stigla i Ana Grudenčić. I Ana je prešla stotu. Rođena je u februaru 2011, u Sisku, doskora je živela u svojoj kući, tu u Rumi, u Iriškoj 112. Jedina njena ćerka Marija umrla je pre osam godina.
O čemu li misle Olga i Ana, čemu se nadaju? Šta ako je sva naša nada – s one strane, na drugoj obali.
K. Kuzmanović