• sreda, 24. jun 2026.
Zmaju od Noćaja
Vesti
0 Komentara

Zmaju od Noćaja

25. septembar 2023. godine

Tradicionalni, 31. Sabor u slavu i čast vojvode Stojana Čupića – Zmaja od Noćaja održan je u nedelju, 24. septembra u Parohijskom domu u porti hrama Svetog velikomučenika Georgija u Salašu Noćajskom.

Zbog nepovoljnih vremenskih uslova, baš kao i prošle, i ove godine izostao je planirani kulturno – umetnički program u organizaciji Centra za kulturu “Sirmiumart”, te su se gostima recitalima i mini performansom predstavili samo učenici Osnovne škole “Dobrosav Radosavljević Narod”. Iz istog razloga izostalo je i nadmetanje u viteškim igrama za titulu “Vojvode mačvanskog”.

Domaćini Sabora bili su Mesna zajednica Salaš Noćajski i Crkvena opština Salaš Noćajski, a uz pokroviteljstvo Grada Sremska Mitrovica.

Na dan Sabora parastos vojvodi i junacima Prvog srpskog ustanka u hramu Sv. velikomučenika Georgija služio je seoski sveštenik Nemanja Živković, zajedno sa sveštenicima Mačvanskog namesništva.

Stojan Čupić predstavlja jednu od najistaknutijih ličnosti iz vremena Prvog i Drugog ustanka kad je srpski narod ustao protiv turskog nasilja. Svojom hrabrošću, veštinom ratovanja i samopožrtvovanošću postao je ponos srpski i strah turski.

Sjajnim pobedama nad Turcima ušao je u pesme Filipa Višnjića i ostao u narodnom predanju kao Zmaj od Noćaja. Pesma ga opevala kao neobično veštog vojskovođu u vreme kada su ponos i častan obraz junaka bili vredniji od samog života. Naročito se proslavio u bojevima na Salašu, na Mišaru, Кlenju, Bajinoj Bašti, Loznici, Ljuboviji, kod Bijeljine …, gde se zajedno sa svojim mačvanskim kapetanima isticao besprimernim junaštvom. Pamti se da je bio pravedan, a sirotinji veliki prijatelj i zaštitnik. U mineju manastira Кrušedol stoji: „Dok je sveta i veka, i dok teče Sunca i Meseca, svetleće ime Zmaja od Noćaja“.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar