• ponedeljak, 16. jun 2025.
Spoj prirode, nauke i gastronomije
Vesti
0 Komentara

Spoj prirode, nauke i gastronomije

23. maj 2025. godine

Tokom vikenda od 16. do 18. maja, Sremska Mitrovica bila je domaćin pete međunarodne manifestacije “Gljive Fruške gore”, koja je okupila više od 20 udruženja iz Srbije, odnosno 150 članova, kao i gostiju iz Slovenije, Hrvatske, Severne Makedonije, Grčke i Bugarske. Manifestaciju je organizovalo Ekološko-gljivarsko društvo „Sunčanica”, a grad Sremska Mitrovica još jednom je potvrdio svoj status kao važno središte ekoloških i turističkih dešavanja.

Ova jedinstvena manifestacija, koju je otvorila Sunčica Jović, predsednica Mikološko-gljivarskog saveza Srbije, spojila je nauku, prirodu, umetnost i gastronomiju. Tokom tri dana održavanja događaj je privukao brojne posetioce koji su uživali u revijalnoj izložbi gljiva prikupljenih na terenima Fruške gore, stručnim predavanjima, kulturno-umetničkom programu, izložbenim štandovima sa proizvodima iz prirode, radionicama mikroskopiranja, zabavnim takmičenjima za decu i odrasle i gastro festivalu gljivarskih specijaliteta koje su pripremali domaći i strani kuvari.

Prema rečima predsednika Društva „Sunčanica”, Živana Relića prvi dan bio je posvećen dolasku i smeštaju gostiju, a drugi je bio najdinamičniji – odlazak na teren, sakupljanje gljiva i njihova determinacija od strane stručnjaka. Svi primerci su zatim prikazani na centralnoj izložbi, koja je privukla veliki broj posetilaca.

-Revijalni deo manifestacije održan je u subotu u Gradskom parku i obuhvatao je izložbu sakupljenih gljiva, edukativna predavanja, kulturno-umetnički program, štandove sa prirodnim proizvodima, takmičenja za decu i odrasle, kao i upoznavanje sa tehnikama mikroskopiranja gljiva. Poseban akcenat stavljen je na gastronomski deo, gde su posetioci imali priliku da probaju nesvakidašnje specijalitete od gljiva, pripremljene po receptima domaćih i stranih majstora kuhinje. Sve, od načina pripreme do posuda u kojima se sprema, imalo je duh različitih kultura i tradicija i ti specijaliteti ne mogu se naći u svakodnevnoj ponudi. Ove godine manifestacija donosi i jednu umetničku premijeru – prvu izložbu slika gljiva na platnu u Srbiji, čime se dodatno ističe multidisciplinarni karakter događaja i povezanost prirode i umetnosti. U nedelju je održano stručno predavanje dr Jovane Vunduk, o čarobnom carstvu gljiva, nakon čega smo imali organizovan turistički obilazak grada. Ovakve manifestacije su važne ne samo zbog promocije zdrave ishrane i ekologije, već i zbog afirmacije našeg grada kao turističke destinacije. Takođe, kroz ovakve sadržaje ljudima možemo da približimo čudesni svet gljiva, koji je za mnoge i dalje nepoznanica– istakao je Živan Relić i zahvalio se lokalnoj samoupravi na podršci i brzoj reakciji u rešavanju logističkih izazova, što je omogućilo nesmetano održavanje događaja.

Manifestacija je ove godine imala i takmičarski karakter. Za najlepšu nađenu gljivu proglašena je vlagomerna zvezdica, koju je otkrio Svetozar Ruvidić iz Banje Koviljače, inače dugogodišnji gljivar i član jednog od udruženja.

Gradski park je tokom dana bio ispunjen živopisnim štandovima na kojima su se mogle videti i kupiti različite vrste gljiva, kao i proizvodi od gljiva – od sušenih i mariniranih primeraka, do unikatnih začina i melema. Posebnu pažnju privukla je gastronomska ponuda, koja je uključivala bogat izbor jela: paprikaš od više vrsta gljiva, rižoto sa tartufima, gulaš, ali i autentične sremske poslastice poput domaće kobasice, slanine i tradicionalne štrudle.

Posetioci su imali priliku da uživaju ne samo u ukusima prirode, već i u edukativnim sadržajima – gljivari su rado objašnjavali razlike među vrstama gljiva, njihovu lekovitost, načine upotrebe i značaj očuvanja prirodnih staništa.

S. Mihajlović

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar