Nije izvesno kada će Laćarak imati mesnu biblioteku, ali o tome se razmišlja. Školska biblioteka postoji koliko i škola – kaže Mirjana Šulaja, profesorka srpskog jezika i bibliotekarka
Piše: S. Đaković
Laćarak je veliko i napredno selo, ali selo bez mesne biblioteke ili ogranka Biblioteke “Gligorije Vozarović” iz Sremske Mitrovice, koji imaju neka druga mitrovačka sela. Koji je razlog tome, kako i zašto je došlo do toga da čitaoci iz Laćarka po beletristiku ili neku drugu zabavnu knjigu moraju da se upute u grad, kod prijatelja koji imaju kućne biblioteke nije jasno, ali je jasno da se razmišlja o pokretanju seoske biblioteke. Dok do toga ne dođe, barem učenici Osnovne škole “ Triva Vitasović Lebarnik” ne moraju da brinu o lektiri i zabavnim knjigama jer imaju školsku biblioteku sa blizu 12.000 naslova.
Biblioteka postoji od kada postoji i nova škola, jer je, kako primećuju nastavnici, za biblioteku bila već tada planirana posebna prostorija. O tome kako sada radi ova biblioteka, šta sve u njoj može da se pročita, šta se planira i koliko se čita knjiga tema je razgovora sa Mirjanom Šulaja, profesorkom srpskog jezika i bibliotekarkom.
Po knjizi inventara OŠ “Triva Vitasović Lebarnik” ima 11.795 knjiga, ali to nije pravo stanje, objašnjava Mirjana Šulaja. Pravo stanje se zna nakon rashodovanja starih knjiga, a to se radi svake godine.
– Broj knjiga koji se rashoduje može da bude i do nekoliko hiljada kako koje godine. Nakon toga pregledamo i takozvani mrtvi knjižni fond – to su knjige koje se ne čitaju, a koje postoje u inventarskim knjigama i očuvaju se na policama. Zato deo fonda sklonimo pa možemo reći da možda imamo u biblioteci oko 7.000 knjiga koje se čitaju. Taj fond čine lektira i dečija beletristika, omladinska beletristirka za starije osnovce i slično. mamo i knjige koje su nastavnička literatura, enciklopedije jer su one pomoćno sredstvo u nastavi, ali i slikovnice za niže razrede – nabraja profesorka Šulaja.
Svake godine predstavnici ove škole idu na Sajam knjiga u Beograd gde najavljaju nove knjige iz sredstava donacija roditelja ili na novca obezbeđenog na sličan način. Nabave oko 150 knjiga u proseku, uglavnom onih koje su zanimljive za dečiju populaciju, koje su pogodne njihovom interesovanju i često pred polazak na sajam imaju ispitivanje javnog mnenja odnosno – učenika. Na poseban plakat u holu deca zapisuju šta bi voleli od knjiga da škola nabavi na sajmu .
– Time se rukovodimo kod nabavke. U školskoj biblioteci se fond knjiga godinama uvećavao, na tome se svake godine radi i dalje će se raditi a sredstva obazbeđujemo samostalno, uz pomoć roditelja i drugih izvora – nastavlja profesorka Šulaja.
Nadležni se trude da prate savremenu i zanimljivu literaturu za decu – čitaoce bez obzira jesu li oni pravi ljubitelji knjige ili čitaju samo program za lektiru. Istina, iz godine u godinu, ocenjuje Mirjana Šulaja oseti se generalno posmatrano, pad interesovanja čitalačke publike jer je internet odradio svoje, pa ima sve više onih u školskom uzrastu koji čitaju “preko mreže” knjige ili njihova skraećna izdanja.
Pravi zaljubljenici u knjigu uvek postoje, a u ovoj školih ih ima uvek. Škola ponekad vodi svoje učenike na Sajam knjiga i u ovoj školi postoji bibliotečka sekcija. Ona nije brojna, ima šest do sedam članova ali su oni “produžena ruka nastavnika” raznim u bibliotečkim programima, akcijama i sličnom. Oni izdaju i vraćaju knjige, sređuju i lepe pocepane korice.
U ovoj školi bilo je planova vezanih za čitaonicu ali se taj prostor sada koristi za drugu namenu. Bez obzira na to laćaračka škola se snašla: za one koji koriste enciklopenije ili stručnu literaturu u prostoriji biblioteke ima poseban sto. Tu može da se radi na ovim knjigama, jer ih ne izdaju da se nose kući.
Približava se kraj kalendarske godine, pa i nova akcija revizije knjižnog fonda. One koje su otpisane i koje se neće više čitati odnosno upotrebljavati biće prodate, a dobijena sredstva će se koristiti za nabavku nove knjige.
Tekst je napisan u sklopu realizacije projekta “Kakve su nam škole, takva su nam sela” koji se finansira iz budžeta Grada Sremska Mitrovica.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.