Beočin – Kao jedna od devet opština, a sa dve trećine svoje teritorije, opština Beočin se nalazi u obuhvatu granica Nacionalnog parka „Fruška gora“ i veoma je zainteresovana za donošenje „Master plana održivog razvoja Fruške gore (2012 – 2022)“. To je opšta ocena sa javne rasprave o radnoj verziji ovog dokumenta, održane u Beočinu, 12. aprila, uz učešće autora Plana, predstavnika lokalne samouprave, mesnih zajednica, Nacionalnog parka, više pokrajinskih institucija, privrednih, šumarskih, turističkih i drugih subjekata.
Zahvaljujući dugoročnoj viziji razvoja Nacionalnog parka „Fruška gora“, i beočinska opština je u prilici da sama ubrzano korača napred, naročito u oblasti turizma, poljoprivrede, šumarstva, vinogradarstva, lovstva i drugih oblasti. Prema rečima prof. dr Radovana Pejanovića, koordinatora projekta, master plan je u skladu sa smernicama Evropske unije o regionalnom razvoju, što otvara mogućnosti apliciranja ka njenim fondovima. Inače, kao glavni nosioci i finansijski izvori predviđeni su: država, lokalna zajednica, privatni sektor, partnerstvo javnog i privatnog sektora, kao i fondovi.
U Master plan je, pored ostalog, uključena inicijativa opštinskih službi i „Šumske zajednice“ o izgradnji zimskog centra i ski staze na Brankovačkim livadama. Što se turizma tiče, član Opštinskog veća Veselin Mojić smatra da valja povesti računa o potencijalima Dumbova, kao najstarijeg naselja u ovim krajevima, kao i prirodnoj galeriji, isposnici, naselju „Kamenolom“ i drugim vrednostima u okolini Rakovca. Pokrajinski poslanik Sava Svirčević se založio za izgradnju puta od Andrevlja prema Letenki, a Dušan Vidak, direktor Asocijacije za ruralni razvoj i turizam Vojvodine, za veće uključivanje Dunava u pokrajinske programe.
Predsednik Saveta MZ Banoštor Radivoj Rakić smatra da bi Master plan trebalo da obuhvati i izgradnju eko-etno sela pored antičkog puta Sirmijum – Bononija, čiju realizaciju finansira Udruženje dunavskih zemalja. Bilo je i drugih predloga, kao što je onaj Ljubomira Mirkovića, iz „Šumske zajednice“, da se više pažnje posveti zaštiti ugroženog zdravlja stotina hiljada ljudi koji „udišu kancerogeni vazduh zbog korišćenja alternativnih goriva u Lafarž – BFC“.
D. P.