Sremska Mitrovica – Usvajanje izmena Zakona o finansiranju lokalne samouprave, prema rečima Todora Kuzmančevića, predsednika Gradskog odbora G 17 plus, koja je i članica Ujedinjenih regiona Srbije, predstavlja pobedu građana koji su podržali peticiju URS-a za decentralizaciju, a do sada nijedna inicijativa koju su pokrenuli građani nije ovako brzo počela da se realizuje. -Usvajanje ovog zakona je prvi i najvažniji korak ka decentralizaciji, jer će omogućiti veću finansijsku samostalnost lokalnih samouprava u odnosu na republičku vlast, iako još uvek ima mnogo posla u tom procesu, izjavio je novinarima Kuzmančević. On kaže da je prikupljeno pola miliona potpisa, i zato posebnu zahvalnost upućuje i Mitrovčanima koji su potpisali ovu narodnu peticiju i na taj način podržali inicijativu URS-a, a njih je 8.158 u najvećem sremskom gradu.
-Veliku šansu usvajanjem ovog zakona dobija naš grad. Već od 1.oktobra lokalnim samoupravama će ostajati 80 odsto od poreza na plate, umesto dosadašnjih 40 odsto, promenjena je struktura transfernih sredstava i uveden transfer solidarnosti. Tako, zahvaljujući izmenama zakona, budžet Grada Sremska Mitrovica biće veći za oko 300 miliona dinara. Takođe, primena ovog zakona omogućiće da se budžet bolje planira, jer će lokalne samouprave tačno znati šta im pripada i neće zavisiti od milostinje centralne vlasti, rekao je Todor Kuzmančević i izrazio žaljenje što ovdašnja lokalna samouprava nije prepoznala važnost ovog zakona i što nije dala direktnu podršku inicijativi URS-a, kao što su to učinili Kragujevac, Leskovac, Trstenik, Aleksandrovac…
S druge strane, gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović komentarišući benefite od primene ovog ovog zakona kaže da zavisi s koje strane se posmatra cela ova priča. – Po novom zakonu kojim je definisano finansiranje lokalnih samouprava, projekti koji se mogu finansirati iz tih sredstava su projekti koji su vezani za lokalnu infrastrukturu i verovatno se za lokalne projekte neće moći kao do sada povlačiti sredstva iz republičkih fondova, nego će ova sredstva biti isključivo namenjena za to. Sremska Mitrovica je do sada bar duplo više sredstava povlačila kroz te fondove i kroz različite projekte, kojima sada najverovatnije neće imati pristup. Tako da na ovaj način ja ne vidim da se išta spektakularno nabolje desilo u pogledu finansiranja lokalnih samouprava, navodi gradonačelnik, uz opasku da će u onim sredinama koje nisu konkurisale svojim projektima kod Pokrajine i Republike, ta sredstva značiti veći budžet.
Prema njegovim navodima ovde je reč o iznosu koji se procenjuje na oko 380 miliona dinara na godišnjem nivou, ali on podseća da je od lokalne samouprave uzeto mnogo više u protekle tri godine i onda se može postaviti pitanje koliko para se za sve ovo vreme duguje lokalnim samoupravama, koliko projekata za to vreme nije realizovano i da li će lokalne samouprave uopšte moći svojim lokalnim projektima da konkurišu na drugim mestima. – Ako bude ovako, kako je najavljeno, da se lokalni projekti neće moći finansirati iz drugih izvora, ja mislim da će Sremska Mitrovica zapravo imati manje para nego što je imala do ovih godina.
U prilog ovih tvrdnji Nedimović kaže da je Grad do sada povlačio velika sredstva iz Pokrajine i Republike za značajne infrastrukturne radove.
– Zavisno do godine do godine, Grad je iz različitih izvora, NIP ili Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine, godišnje povlačio sredstva koja su se kretala u rasponu od 400 miliona dinara u najlošijim godinama, do 1,5 milijardi u najboljim godinama. Najbolje je bilo 2007. i 2008. godine. Naravno, kako se kriza širila, tako su se ta sredstva smanjivala, kaže prvi čovek Sremske Mitrovice.
U suštini, Nedimović benefit za Grad od ovog zakona vidi jedino ukoliko lokalanim samoupravama i dalje bude omogućeno da koriste fondovska sredstva, ili iz drugih republičkih i pokrajinskoh izvora.-Znači, ako budemo imali mogućnost pristupa, onda je to plus, ali kako ja čujem, to baš neće biti tako i mislim da će Mitrovica dobiti manje sredstava.
J.Zurković
Ž.Negovanović