Autor: Paolo Koeljo
Naslov: Alhemičar
Roman “Alhemičar” Paola Koelja, nije tipična putopisna knjiga. Knjiga koja govori o malo drugačijem putovanju. Onom unutar sebe, i svojih želja. O putovanju koje nam svedoči koliko je važno da uvek pratimo i slušamo sopstveno srce.
Mladić po imenu Santjago, andaluzijski pastir, odlazi iz Španije u egipatsku pustinju, kako bi pronašao skriveno blago, zakopano ispod piramida. Hrabrost glavnog junaka da iskoristi prilike i prevaziđe nedaće inspirisala je sve one sa kojima je dolazio u kontakt. Santjagova potraga za skrivenim blagom metafora je za sam život. Koeljo uvodi koncept Lične Legende, ili sudbine. Ovakav vid sudbine nije predstavljen kao nešto što jednostavno padne u krilo, već nešto čemu treba težiti.
„Nije zlo ono što ulazi u čovekova usta, nego je zlo ono što iz njih izlazi – reče Alhemičar.“
“Jer slike i reči opčinjavaju ljude, tako da oni na kraju zaborave na Jezik Sveta.” (citati iz knjige)
Naslov: Zvezda nad prazninom
Autor: Dejan Stojiljković
“Zvezda nad prazninom”, roman Dejana Stojiljkovića, inspirisan je životom i tragičnom sudbinom jednog od najznačajnijih srpskih pesnika, Branka Miljkovića. “Branko je mitska figura. On je nekako bio veći od života, a nakon njegove smrti je kanonizovan onako kako je država htela”, rekao je autor po izlasku romana.
Radnja romana se odvija tokom pedeseth i šezdesetih godina 20. veka u Jugoslaviji. Jedan mladi agent je poslat da se infiltrira među neosimboliste, buntovnu omladinu, i prati Miljkovića, koji je upadao u oči svojim stavovima kojima je prkosio samoupravnom sistemu. I tu dolazimo do dimenzije genijalnog umetnika u društvu i značaja koji pisac i književnost imaju.
“Mi pesnici… mi smo oni koji donose to svetlo na ovaj svet.“
“Ko još može da mrzi Branka? On je jedno veliko dete… ne vide oni u njemu dete, ne… Vide boljeg od sebe…“
“… Ružo, probudila si se? Ne, Branko…, zatim se osmehnu i reče: …ti si.“ ( citati iz knjige)
Naslov: Legende o jeseni
Autor: Džim Harison
Pisac Džim Harison, objavio je 1979. godine roman “Legende o jeseni”, kolekciju od tri novele o američkom pukovniku Vilijamu Ladlou i njegovim sinovima. Priča se proteže od perioda pre Prvog svetskog rata do polovine 20. veka.
Ova epska priča je o tri brata, njihovim životima, strastima, ludilu i opasnosti na početku Velikog rata. Krećući se od divljeg pejzaža Montane ka evropskim bojnim poljima natopljenim krvlju, Harisonova priča istražuje temu osvete i postupaka kojima ljudi pribegavaju kada su im životi ili ciljevi ugroženi, slikajući nezaboravan portret čoveka dvadesetog veka.
“… Sve troje su, uistinu, posmatrali mesec u zasebnim agonijama, i svi su mu zavideli na lebdenju na ogromnoj udaljenosti od zemaljskih zala.”