Priča o beočinskom Podrumu “Drobnjak” počinje još daleke 1971. godine kada je otac Dragana Drobnjaka kupio zemlju na kojoj je podigao svoj prvi vinograd i par stabala voća. Motivisan ljubavlju prema vinu posadio je tada, pre više od pola veka, 500 čokoti vinove loze, a vremenom se i Dragan uključio u taj posao pa su zajedno dokupljivali zemlju.
-Imali smo jutro i po zemlje, a onda sam ja počeo da sadim voće i proširujem vinograd, tako da danas imam oko hiljadu čokoti vinove loze. Poslednje dve decenije sadim najviše dunju i trenutno imam 1.200 stabala ove voćke, a uz to još i četrdesetak kajsija, kao i petnaest stabala kruške i jabuke. Zaposlen sam u beočinskom Domu kulture, a ovim se bavim u slobodno vreme iz hobija. Svake godine oko 1.500 litara vina ostavim za kuću i poklone prijateljima, dok manje količine koje prodam ulažem u dalje održavanje voćnjaka i vinograda – priča Dragan Drobnjak iz Beočina.
Кaže da je redovan posetilac svih manifestacija i sajmova u okolini, a njegove rakije dobile su više medalja za kvalitet.
Pre devet godina počeo je da pravi i liker od lavande, a recept za njega kupio je od jednog proizvođača iz Holandije. Godišnje proizvede oko 200 litara tog likera, u koji idu cvet od lavande, med i rakija od jabuke kao podloga. Prvo ocenjivanje ovog likera po kojem je Dragan jedinstven u široj okolini bilo je na manifestaciji u Žitištu gde je dobio zlato, a istom medaljom za liker od lavande može da se pohvali i sa prošlogodišnjeg Novosadskog sajma.
Pre dve godine na Međunarodnom festivalu rakije u Pančevu dobio je zlatnu medalju za kajsiju, srebrnu za dunju i lozu, a za jabuku je osvojio bronzu.
-Za kvalitetnu rakiju bitno je da plod bude zreo i zdrav, da se sakuplja u pravo vreme i da se kom pripremi kako treba. Ja u rakiju ne stavljam šećer, nego poslednjih desetak godina radim sa enzimima i hranivima za kvasce, a o svemu vezano za proces proizvodnje učim već godinama, kako iz stručne literature, tako i iz iskustava drugih proizvođača, koje delimo u grupama na društvenim mrežama. Bitan je, takođe, i dobar kazan i kako se ispeče rakija, a treba znati i kada izbaciti metil alkohol, jer je rakija veća nauka nego vino. Кada je sezona, rakiju pečem dva i po meseca i to mi ne predstavlja napor, jer volim to što radim. Ja proizvodim, punim i konzumiram, sve to iz hobija i iz ljubavi – kaže kroz osmeh Dragan.
Dodaje da nikada u životu za voćarstvo i vinogradarstvo nije uzimao nikakve kredite, niti je koristio državne subvencije, nego je sve stvorio sopstvenim sredstvima zbog čega mu je zadovoljstvo onim što ima još veće. Inače, član je Udruženja vinogradara i voćara Beočin sela gde obavlja funkciju sekretara.
S. Mihajlović