Sremska Mitrovica – Sezona lepih vesti koja u Muzičkoj školi «Petar Krančević» u Sremskoj Mitrovici traje od početka školske godine, nastavljena je dobijanjem novog, pokrajinskog priznanja. Ova škola je dobitnik nagrade «Dr Đorđe Natošević» za doprinos vaspitno – obrazovnom radu i kulturno javnoj delatnosti od strane Vlade AP Vojvodine. Novo značajno društveno priznanje i rezultati koji iza njega stoje povod su razgovora sa Jovankom Ivanić, direktorkom ove škole.
– Od početka ove školske godine realizovali smo aktivnosti koje su imale veliki značaj i koje su sigurno doprinele da naša ustanova postane dobitnik najvećeg pokrajinskog priznanja. Nagrada nam je uručena na Dan prosvetnih radnika, 8. novembra u holu zgrade AP Vojvodine, a na samoj ceremoniji predstavili su se i naši učenici i polaznici muzičkog zabavišta «Vivak», istakla je Jovanka Ivanić, podsećajući da nagrada stiže u godini jubileja, jer Muzička škola «Petar Krančević» školske 2011/12. godine proslavlja 50 godina rada na razvoju profesionalnog bavljenja umetničkom muzikom, podizanju kulturne svesti svakog građanina Sremske Mitrovice i uspostavljanju saradnje sa institucijama sličnog područja rada u zemlji i inostranstvu. Tokom školske godine obeležiće se 50 – togodišnjica osnovne i 15 -togodišnjica rada srednje muzičke škole.
Projekat «Japan u Sremu» je završen. Koliki je njegov značaj u dobijanju ove nagrade?
– Tokom septembra realizovan je taj projekat, po sadržaju i značaju jedinstven. Koleginica Dragana Nešić je u naš grad dovela nesvakidašnjeg dobrotvora, ali i predstavnike Ambasade Japana. Stvar je zanimljivija ako se zna da, ovog puta, ambasador nije došao da potpiše neki ugovor sa lokalnom samoupravom ili nešto slično, nego je bio tu da uživa u zajedničkom predstavljanju umetnosti koje su nam priredili naši učenici zajedno sa suprugom ambasadora Japana, gospođom Cunozaki, dobrotvorom iz Tokija gospodinom Jamanobeom i ansamblom „VizAntika“ iz Beograda. «Japan u Sremu» je projekat koji je realizovan kao znak zahvalnosti za donaciju od devet gudačkih instrumenata, za školu izgradnje klavijaturnih instrumenata baroknog doba i za avionsku kartu za učenicu naše škole koja će krajem decembra biti gost u Tokiju o trošku domaćina.
Zahvaljujući ovom projektu škola je stekla nove prijatelje i saradnike…
– To su, na primer, predstavnici umetničke kuće „Gvarnerijus“ iz Beograda, a nadaleko poznati i priznati violinista Jovan Kolundžija pozvao je naše najtalentovanije učenice violine da budu deo orkestra mladih gudača Srbije u okviru radionice tokom BEMUS -a. Katarina Milutinović (osnovna škola) i Tijana Milaković (srednja škola) bile su jedini predstavnici Vojvodine na koncertu u prepunoj sali Kolarčeve Zadužbine, a kojem je prethodio sedmodnevni boravak u Beogradu, rad sa dirigentom iz Zagreba i poseta brojnim koncertima u okviru BEMUS-a. Ponosimo se i učenicama i njihovim nastavnicima.
Škola je uključena u humanitarni rad. Kakvi su rezultati?
– U okviru Dečje nedelje škola je organizovala i humanitarni koncert na kome su nastupili učenici od zabavišta do srednje škole, ali uz koncertno angažovanje i nastavnika. Pored njih, na koncertu su se predstavili vokalna solistkinja Jefimija, plesni studio „Sirmium dens“, bend „Lost proffesors” i drugi. Zajedničkim snagama Škole, Pozorišta i Bolnice prikupljena ne velika, ali svakako značajna sredstva za pomoć najmlađima u našoj bolnici. Organizacija koncerta «Bolesno sunce» je samo nastavak humanitarnog rada škole jer smo tokom septembra prikupljali odeću, obuću i igračke koje su očuvane, a nama nisu neophodne. Sve je dostavljeno Crvenom krstu koji će ih dati onima kojima su potrebni.
Zapažena su grupna i pojedinačna učešća učenika na nizu manifestacija…
– Učenica 2. razred srednje škole Tijana Milaković gostovala je u Nemačkoj, gde je kao stipendista Fondacije Albert Eckstein imala zapažen nastup u Ulmu. Prethodno je sa drugaricom Klarom Milenom Hiršer, učenicom 3. razreda srednje škole, kao članom dua „Sirmiunicum”, nastupala u Minhenu po pozivu jednog pijaniste. Za to vreme, u školi su se svi zaposleni angažovali na promociji ustanove, jer se jedino na taj način može prezentovati izuzetna posvećenost onih koji čine kolektiv škole “Petar Krančević”. Zapaženi su nastupi naših učenika na koncertu u organizaciji društva “Treće doba”, na promociji Nedelje zdravlja, promociji knjiga, a tu su nastupi u okviru projekta “Kup Tolerancije”, na duhovnoj akademiji povodom obeležavanja sv. Dimitrija, na svečanoj dodeli Novembarskih nagrada, za Dan Pinkijeve škole, uz dramski studio “Gartel” u okviru Dečje nedelje itd.
Kako je došlo do saradnje sa Muzičkom školom iz Sombora?
– Đački parlament srednje škole je povodom obeležavanja Međunarodnog dana srednjoškolaca povezao našu školu sa Muzičkom školom iz Sombora. U Sremsku Mitrovicu došli su mladi umetnici iz škole “Petar Konjović” koji su, pored upozavanja znamenitosti grada, bili učesnici na zajedničkom “Koncertu prijateljstva” dve škole.
Ponovo radi mešoviti hor “Krančević”. Ima li još lepih vesti iz muzičke škole?
– Mešoviti hor “Krančević” će okupiti više od 60 učenika, koji su odavno završili svoje školovanje kod nas i nastavili ga, ili već završili, u nekom od gradova Srbije ili Republike Srpske. Radi se o horu koji je proslavio ime škole više puta, osvajajući značajna priznanja na takmičenjima u zemlji i inostranstvu, nestrpljivi smo u iščekivanju koncerta koji će biti realizovan u februaru mesecu, kada se i zvanično proslavlja Dan škole. Uz ugovor o privremenom zakupu, dodeljeni su nam i ključevi zgrade za koju se veruje da će biti i trajno ustupljena za potrebe razvoja muzičke umetnosti i kulture ovog regiona. Zgrada jeste neuslovna i nedovoljna za celu školu, ali želimo da verujemo da će se naći ljudi koji će pomoći u iznalaženju sredstava za rekonstrukciju i adaptaciju objekta – optimista je Jovanka Ivanić, direktorka Muzičke škole “Petar Krančević”.
Pripremila: S.Đaković