Postoji nekoliko načina da se ode na more u Crnu Goru a jedan od njih je i putovanje vozom. To je svojevrsna avantura poput vožnje Šarganskom osmicom, samo petnaestak sati duže. Pošto voz juri 20 km na sat i staje na svakom zaseoku, potrebno je opskrbiti se vodom i hranom kao za Tibet, ali i tigrovom mašću za pod nos kad se ide u ve ce da se ne oseti smrad. Mada može da posluži i maska za ronjenje koja ide preko nosa. Čuveni izbor putnika je onaj voz u 22:10 da se spava, ko je uzeo ležaj (ko nije taj je narodni heroj) ali vas, kad konačno zaspite, obavezno bude u Prijepolju i u Bijelom Polju radi legitimisanja. Kao da onako izgužvanog lica od „udobnosti“ ličite na onog s lične karte. Ali propisi su propisi. Kad konačno uđete u Podgoricu mislite tu ste, ali niste. Mašinovođa staje stoperima na pruzi. Kako neće? Što mu je problem da zakoči kad ide dva`es na sat?
Vreme provedeno na moru zavisi od potreba i mogućnosti turiste. Ako turista ima potrebu za provodom i finansijsko pokriće za to, slike s mora neće biti dosadne za gledanje. Ako nema ova dva faktora, uglavnom se neće previše ni slikati jer bi bilo glupo da je na slikama sve jedno isto- plaža, soba, terasa, plaža. Pa sve to iz 60 uglova. Vidi se da nemate para. Bolje reći da vam se pokvario aparat, ili ne pokazivati ljudima koji vole da se osim kupanja i promuvaju. Takođe je glupo doći beo sa mora. Za većinu ljudi je to nedopustiv propust i nema te alergije na sunce koja će vas opravdati. Svi će misliti da vas je mrzilo da se širite po strunjači, to jest platite ležaljku od 2-4 evra (za 2 žulja za 4 ne žulja). Suncobran uzimaju svi jer štedi zaštitnu kremu u vremenu od 11-17č, ali se takođe razlikuje u ceni onaj koji stoji čvrsto, i onaj kojeg morate stalno da zatrpavate da vam ne bi pao ili leteo po plaži. Ve ce je stvar opredeljenja. Ima, ali se plaća. Pa ko može da trpi uštedeće par evrića na dan.
Slovenska plaža, plaža za naivne ili maloumne kupače. Ko voli da pliva u kanalizacionom sadržaju i to mu ne smeta…svaka čast. Posle se čude otkud im stomačni virus.
Mogren, Jaz, Bečići, Sveti Nikola, mogu da prođu u ponudi od 16 budvanskih plaža ali da imate one zepe za hod po kamenu čisto da ulazak u vodu prođe bez grimasa, kukanja i ranjavanja. Ali uglavnom nemate jer su 10 evra po osobi.
Dakle svako zadovoljstvo osim hrkanja se plaća… S tim da se u centru Crne gore, dakle Budvi, ni od kog ne očekuje da spava.
Crnogorski taksisti su još jedno nužno zlo. Imaju prepoznatljivu uniformu – kajla, narukvica, tetovaža, prsten toliki da može da posluži za samoodbranu. Klimu retko pale da vas (ili ih) ne pokoči, ali ako ne mislite da pređete 9 km dnevno u japankama morate ih imati u imeniku. Odrasli koji ne otkidaju na glasovne mogućnosti Grandovih zvezda ili gimnastičarske sposobnosti devojaka na uspravnim šipkama uz zvuke tehno densa, izbegavaće večernje šetnje pored kafića.
Suveniri su poseban segment putovanja zbog čega se izgubi dosta vremena – kome šta da se kupi, da li uopšte da se kupi i kako spakovati a da se ne polomi. Ako upadnete u ovu turističku klopku tu kraja nema. Kupiti jednoj komšinici a ne drugoj ..a svakako sve završi pre ili kasnije u crnoj kesi. Suveniri za sebe tipa sandale ili haljine su sve, samo ne uspomena s mora. Najlepši suvenir koji se može poneti s mora je neka simpatija, ljubavna priča, ili lepo poznanstvo.