Nešto bez čega ništa ne može da se počne, a ni da se završi, jeste kafa. Postoje nekoliko tipično srpskih varijanti koje se podjednako konzumiraju u našim kafićima.
Produženi espreso (iz teško objašnjivih razloga zvan i eKspreso) je srpska verzija espreso kafe kad hoćete da sedite za male pare u kafiću i razvlačite kafu i sisate čokoladicu. A pravilo „italijanskog“ Bontona kaže da se espreso pije isključivo iz dva gutljaja. Ljudi koji umeju da piju espreso i u njegovom ukusu istinski uživaju, znaju da se on konzumira u 3-4 sekunde, najčešće s nogu, za šankom. Dakle, uopšte se ne sedi, ne sladi se, i ne dodaje mleko. Tako se oduvek pije u Italiji koja je postojbina espreso kafe. (Italija čak ima svoj Univerzitet za kafu čiji je cilj širenje kulture pijenja kafe i negovanje tradicije italijanskog espresa širom sveta). Ali šta nas briga. Mi pijemo kako mi hoćemo.
Nes kafa: mućena, prelivena, topla, hladna. Spada u „omiljene“ narudžbine konobara ako potiču od zahtevne mušterije,pa to može da izgleda i ovako „Meni jedan hladni Nes, ali ne previše hladan, sa jako malo pene, bez šećera, to jest može ali žuti, ali bez vode, nemojte znači ni malo vode osim trunku za mućenje pene, ako može obrano mleko, i može slamka, ali da slamka bude ujedno i kašičica.“ Još ako ova(j) ne ostavi bakšiš, sledeći put kad dođe, konobar će zamoliti kolegu da ga zameni.
2 u 1, 3 u 1 bućkuriši. Ne služe ni za šta. A i trebaju vam makaze da ih otvorite. Od ovih praškova hoće da bude muka, ili žgaravica.
Kafa za poneti-dobra ako ima dobar poklopac, i ako vam ruke nisu pune, inače smeta.
Kofi šop je za naš grad još uvek misaona imenica. Potpuno nejasno s obzirom na broj konzumenata kafe, valjda što bi tako bi nestala tradicija trošenja pauze po kafićima. Još uvek smo više za merak-varijantu, nego američki fazon konzumiranja svega s`nogu(pa i pauze).
I naravno turska kafa, čiji naziv ustvari danas nema veze s turskom kahvom, fildžanom ni bakrenim ibrikom. Jedino ćeif je ostao. Ali da li je potrebno da je prekrštavamo u srpsku, domaću, crn, … Da li treba onda rusku salatu da zovemo-salata, i kako bi se zvao bosanski lonac to jest bečka šnicla, ako se pozameramo?
Način pripreme turske kafe – tek da baci ključ, je vekovima isti, jedino što od pojave jeftine plastike rasprostranjeno i instant pripremanje u kuvalu za kafu, osnovnim kancelarijskim priborom, i pratećom opremom svakog srpskog turiste, ali i jeftinim oružjem za samoubice. Za samo 150 dinara, lišite se muka ovozemaljskih.
A šta sve predstavlja kafa u našoj kulturi to jest tradiciji? Ona je merna jedinica za težinu posla: „Pet kafa sam popio sinoć da bi završio“, glavni pribor za noćno učenje (broj popijenih šoljica kafe je proporcionalan težini ispita), sinonim za seks:“`Ajmo kod mene na kaficu“, sredstvo za procenu kvaliteta snajke:“ Ova ne zna ni kafu da skuva!“, sredstvo za podmazivanje administrativnog mehanizma..
Uglavnom, voda, vazduh, hrana, ponekad rakija ali uvek…kafa!
Jedno reagovanje na “Merak”
Zanimljivi opustajuci tekstovi,ali svakako ih ne treba zanemariti!Pozdrav!