Mitrovačka gimnazija upravo obeležava 173-godišnjicu postojanja. Tim povodom, 12. aprila, na Dan škole, održane su dve aktivnosti – u prepodnevnim časovima, na gradskom trgu, organizovane su „Igre bez granica“, a uveče je u Carskoj palati priređena svečanost, pod nazivom „SCIENTIA IPSA POTESTAS EST“ (Znanje je moć).
– Iako imamo dugu tradiciju, trudimo se da budemo mladi duhom. Dan škole slavimo od 2004. godine. Našli smo podatak da je 12. aprila 1928. srušeno prvo drvo u dvorištu škole, radi podizanja sadašnje zgrade i zato smo taj datum uzeli za obeležavanje – objasnila je Mirjana Đorđević, direktorka Gimnazije.
Na igrama na gradskom trgu učestvovali su, pored gimnazijalaca, učenici sedam osnovnih škola, koji su se ekipno nadmetali u osam igara spretnosti. Najbolja je bila ekipa OŠ „Triva Vitasović Lebarnik“ iz Laćarka, koja je nagrađena reketima za stoni tenis. Drugo mesto pripalo je ekipi Gimnazije, koja je na poklon dobila loptu, a treće mesto – ekipi OŠ „Boško Palkovljević Pinki“, koja je nagrađena setom za badminton. Program je vodio Srđan Dinčić, aforističar, koji je svojim vrcavim humorom i dosetkama nasmejao publiku i takmičare. Prema rečima direktorke Mitrovačke gimnazije, igre su organizovane s ciljem promovisanja škole, ali i radi druženja mladih. Šarenilo, muzika i smeh na gradskom trgu privukli su veliki broj posmatrača.
Uveče je u Carskoj palati, na ostacima Sirmijuma, prestonice nekadašnjeg Rimskog carstva, održana svečana proslava. Plamtenje mnogobrojnih sveća ulepšalo je ambijent, u kojem je igra svetlosti stvarala utisak minulih vremena. Program je započet nastupom gimnazijskog hora, koji je, pod dirigentskom palicom Mirjane Šijan, izveo čuvenu studentsku himnu „De Brevitate Vitae”, poznatu po prvom stihu „Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus” (Veselimo se, dakle, dok smo mladi). Gimnazijalci u ulogama rimskih bogova (Minerve, Venere, Marsa, Jupitera i Neptuna) i čuvenih rimskih pesnika, oživeli su latinski jezik i duh starog carskog grada. Muzički program pomogao je i gudački kvintet učenika Muzičke škole „Petar Krančević“.
I. Zoranović