Soja kao i druge okopavine najosetljivija je na prisustvo korova u početnim fazama porasta, kada joj konkurišu u životnom prostoru, vodi i hranivima. Preduslov za uspešno suzbijanje korova u usevu soje je plodored, pravovremena i kvalitetna osnovna obrada zemljišta, predsetvena priprema, a posebnu pažnju treba posvetiti pravilnom izboru i primeni herbicida.
Herbicidi se mogu primenuti pre setve soje uz inkorporaciju, posle setve a pre nicanja i posle nicanja soje i korova. Herbicidi primenjeni posle setve, a pre nicanja soje, efikasni su na jednogodišnje širokolisne i uskolisne (travne) korove koji niču iz plitkog površinskog sloja zemljišta. Za ovu namenu najčešće se primenjuju dvojne kombinacije, gde jednu grupu čine herbicidi koji odlično rešavaju problem uskolisnih korova a to su preparati na bazi: acetohlora (Acetogal, Acetohlor 900, Acetosav, Deltacet i dr.), alahlora (Alahlor 480, Alanex 48-EC), s-metolahlora (Dual Gold 960-EC), dimetenamida-p (Frontier super) i dr. Drugu grupu čine herbicidi efikasni za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova kao što su linuron (Afalon tečni, Liron tečni, Linurex 50 WP), metribuzin (Sencor WG-70, Tribute WG-70, Dancor WG-70 i dr).
Efikasnost zemljišnih herbicida uslovljena je količinom padavina neposredno nakon njihove primene a nije zadovoljavajuća za suzbijanje korova koji niču iz dubljih slojeva zemljišta sa krupnijim semenom (čičak, abutilon, tatula, ambrozija). Za suzbijanje ovih kao i drugih korova koriste se herbicidi posle nicanja soje, a to su preparati na bazi: bentazona (Basagran, Deltazon 48-SL, Galbenon i dr), imazetapira ( Pivot 100-E, Ritam i dr.), imazamoksa (Pulsar 40), tifensulfuron-metila (Harmony 75-WG), laktofena (Cobra), oksasulfurona (Oxon 75-WG). Svi navedeni herbicidi koriste se prvenstveno za suzbijanje širokolisnih korova u usevu soje. Optimalno vreme njihove primene je kada se soja nalazi u fazi 1-3 trolista a korovi su u fazi od kotiledona do 4 lista. Preporuka je kombinacija navedenih herbicida radi proširenja njihovog spektra delovanja na korove. Za suzbijanje travnih (uskolisnih) korova ko što je divlji sirak iz rizoma koriste se sledeći herbicidi: Agil 100-EC, Aramo 50, Focus Ultra, Fusilade forte, Gallant Super, Select super, Targa super, Pantera i dr.Tretiranje ovim herbicidima treba obaviti kada je divlji sirak u fazi 3 – 6 listova, odnosno u fazi intezivnog porasta.
Štetočine
Grinje su u našoj zemlji najznačajnije štetočine soje. Javljaju se u godinama kada tokom letnjih meseci vlada suša i kada obično dolazi do njihovog prenamnoženja. Najjači napad je na rubovima parcela pod sojom odakle sa dalje širi prema unutrašnjosti useva.Hemijsko suzbijanje treba obaviti samo na ivičnom delu polja u početku formiranja kolonija jer tretiranje čitavih polja nije ekonomski opravdano. Smanjenoj brojnosti grinja doprinosi pravovremena i kvalitetna obrada zemljišta i uništavanje korova naročito na uvratinama.
Stričkov šarenjak (Vanessa cardui) se javlja retko ali u godinama kada se masovno pojavi može prouzrokovati ogromne štete na usevu soje izazivajući ponekad u oazama i potpun golobrst. U slučaju veće brojnosti ove štetočine obavezna je primena insekticida. Preporuka je održavanje useva soje bez korova (palamida, čičak idr.) na kojima leptiri polažu jaja, jer ispilele gusenice sa palamide sele se na soju gde nastavljaju svoju ishranu.
Bolesti
Samo u pojedinim godinama, u zavisnosti od niza faktora dolazi do intezivne pojave bolesti. Opasnost od pojave bolesti može se umanjiti pravilnom i pravovremenom agrotehnikom (plodored, izbor sorte, upotreba zdravog semena, gustina setve, vreme setve i đubrenje). Soja je jedna od retkih gajenih biljaka kod koje se ne primenjuju fungicidi.
Jedno reagovanje na “Suzbijanje korova”
Da li se neko upitao gde svi ti otrovni herbicide odlaze i kako deluju na ljudsko zdravlje ? Hrana proizvedena od useva gajenih na nacin kako preporucuje gospodja Mira Babic je otrov. Cudimo se sto ima toliko obolenja raka a utrkujemo se da sto vise zagadimo nase njive.