Fakultetska diploma je poželjno ali ne i neophodno parče papira kad se zapošljavate preko veze. Kad diplomirate, a nemate vezu, širom su vam otvorena vrata biroa za nezaposlene. Što češće budete odlazili na biro veće su šanse da tamo upoznate prijatelje, možda i neku simpatiju. Ako je diploma u futroli služi i za češanje teže dostupnih mesta, obično na leđima, ili za vežbu rolanja za ravna dečja stopala. Deca takođe vole da otvaraju futrolu i da u nju trube. Pa ako nemate vezu, diplomu možete okačiti na zid spavaće sobe roditelja, dnevne sobe ili kuhinje. Možete je dati detetu u nedostatku kartona za likovno, a sentimentalni je eventualno mogu gurnuti u fijoku s uspomenama. Lakovernici koji su mislili da su ipak bolje dve od jedne diplome te stekli zvanje više, mogu te dve da zalepe selotejpom i tako dobiju itekako korisnu fasciklu, koja uvek može zatrebati.
Budali kojoj je palo na pamet da „pokupi“ najveće zvanje koje univerzitet nudi a pritom nije našao vezu ni keš za posao, najverovatnije će postati okoreli boem (to je isto što i pijanica samo kad imaš diplomu onda si boem). Jer važnije od znanja i iskustva je veza, i to jaka politička, svakako ne poznanstvo sa šaha ili kursa ikebane. Ko se razume u politiku razume se, a ko se ne razume ili je ne voli, može sa diplomom da otvori laki biznis sa semenkama, minđušama, čarapama tri para za 100 dinara, ili udaraljkama za muve. Malo biznis ume zimi da smori jer svašta nešto duva i pada, a leti da guši vrelina ali zato nemate šefa, kolege, sastanke…a nije loše da imate vezu i za ovaj posao u policiji čisto da vas ne štrecaju. Žene s diplomom a bez veze, mogu da nauče da gledaju u šolju ili kakvu drugu korisnu delatnost. Isplativu.
Dakle ako imate vezu za posao iskoristite je, lako ćete posle diplomirati. Prvo posao pa posle diploma. Logično. Ko će posle da vas pita šta je bilo prvo? Unuci? „Bako jel ti ono beše prvo diplomirala ili se prvo zaposlila?“ Znači kad vas veza zaposli diploma vam posle dođe kao lekarsko uverenje. Na uvid. Ne znam da li danas još uvek ima onih koji studiraju radi znanja ili iz ljubavi prema nekoj oblasti a da na vreme nisu obezbedili radno mesto. To bi se kosilo sa inteligencijom studenata kao najpametnije kategorije društva, ili razumom njihovih roditelja kao jednom od najsiromašnijih kategorija.
Treba poštovati ustanovljen redosled. Jeste da sve ovo u vezi veze, nema veze s vezom, ali skoro ništa u našem društvu nema, pa i ovaj paradoks, hteli ne hteli, prihvatamo kao najnormalniju stvar.