Značajne bolesti pšenice, ječma, ovsa, raži i tritikalea u narednom periodu su: pepelnica i fuzarium.
Pepelnicu pšenice uzrokuje gljiva Erysiphae (Blumeria) graminis. Simptomi oboljenja su karakteristični i vrlo lako uočljivi, pa se vizuelnim pregledom mogu ustanoviti – dijagnostikovati. Prouzrokovač pepelnice napada isključivo nadzemne delove biljaka, a najčešće se javlja na licu donjih listova biljke. Zaraženi listovi su prekriveni beličastom prevlakom (micelijom), koje je raspoređena u grupama tj. pustulama.
Pred kraj vegetacije , pažljivim pregledom micelije mogu se uočiti kleistotecije, u vidu sitnih crnih telašaca.
Suzbijanje pepelnice vrši se u fazi cvetanja pšenice, preparatima na bazi Propikonazola, Tebukonazola, Flukvinkonazola, Flusilazola.
Fuzarioze – gljive iz roda Fusarium napadaju koren, stablo i klas žitarica. Uzrokuju bolesti tipa palež klijanaca, trulež korena, palež klasa. Simptomi na klasovima su uočljivi dok su zelene boje, pa je potrebno izvršiti pregled biljaka od faze cvetanja do mlečne zrelosti. Napadnuti delovi klasa su suvi, bledo žute boje. Parazit sa klasića prelazi na vreteno, a ako je ono potpuno zahvaćeno, deo klasa iznad mesta zaraze izumire i zrno ostaje šturo.
U vlažnim uslovima, na zaraženim klasovima se može javiti crvenkasta ili ružičasta micelijska navlaka. Takvi klasovi zakržljaju, a zaražena zrna su lagana, sivo mrke boje, njihov sadržaj postaje brašnast.
Suzbijanje pepelnice i fuzarijuma, vrši se u fazi klasanja i početak cvetanja pšenice, preparatima na bazi Propikonazola, Tebukonazola, Flukvinkonazola, Flusilazola, kombinacijama Tiofanat-metil + Epoksikonazol i drugim.