Sremska Mitovica – Dovoljno je napisati samo Sava Stojkov, pa da ljubitelji likovne umetnosti shvate o kome se radi i o čemu je reč.
Naime, najveći sremski grad na Savi ugostio je, 15. marta, ravničarske pejzaže poznatog i svetski priznatog slikara Save Stojkova (1925) iz Sombora. Uz zvuke tambure orkestra „Lagani bećarac“, a po želji i u čast velikog umetnika, koji nije bio prisutan (izvedena je i čuvena pesma „U tom Somboru“), u Galeriji „Lazar Vozarević“ u Sremskoj Mitrovici okupili su se poštovaoci dela ovog velikog stvaraoca, koji je izlagao na više od 320 samostalnih i 550 zajedničkih izložbi širom sveta.
Direktor Galerije „Lazar Vozarević“ Radule Gligović pozdravio je publiku, objasnivši da je reč o redovnoj godišnjoj izložbi, i izrazio naročito zadovoljstvo što je Sremska Mitrovica počašćena vrhunskim delima jednog od velikana savremenog srpskog slikarstva.
Izložbu, koja će trajati do 4. aprila, otvorio je Zlatko Miličević, organizator i menadžer Save Stojkova, koji nam je objasnio da su predstavljena dela nastajala u proteklih pet – šest godina i da se na njima nalaze za slikara nezaobilazni vojvođanski motivi.
– Svih 35 eksponata su ulja na platnu, a izložba je prodajnog karaktera – rekao je Miličević, dodavši da je ova postavka posebna, rođendanska, jer 29. marta slikar Sava Stojkov puni 86 godina.
O autoru i pejzažima govorio je Sreto Bošnjak, istoričar umetnosti i predsednik Upravnog odbora mitrovačke galerije, ispričavši i poneku anegdotu iz života slikara.
– Slike Save Stojkova su originalne zato što su dobre, a ne dobre zato što su originalne. Ne treba ih gledati već videti srcem, jer su one utočište od sive stvarnosti. Iako današnjica nije naklonjena tom tipu slika, romantično slikarstvo ovog umetnika opstaje pošto je civilizacija prepoznala njegovu vrednost – rekao je Bošnjak.
Izložene slike čuvaju uspomenu na staru Vojvodinu, na plodnu ravnicu, na spokojnog seljaka koji sreću i radost življenja nalazi u prirodi, u radu na zemlji. Pored pejzaža okupanih suncem, tu je i nekoliko zimskih idila. Ali, i one su „tople“, i one „greju“ srca i „leče“ dušu svojom mirnoćom.
I. Zoranović