Đorđe Nenadović poljoprivrednik iz Sremske Mitrovice, od 1990. godine intenzivno se bavi govedarstvom. Ovaj proizvođač mleka je doskora razmišljao da proširi farmu, ali je odustao i gaji 26 muznih krava.
– Moji planovi o proširenju farme muznih krava sačekaće bolje vreme, jer država još ne stimuliše pravog poizvođača na pravi način. Sve uredbe o subvencijama još nisu donete, a one koje su donete meni nisu baš jasne. Čuo sam, na primer, da treba da se donese uredba kojom bi onaj ko kupi steone junice mogao da ostvari određene subvencije. Ja sam za to zainteresovan, a nigde nisam mogao da saznam gde se steone junice nabavljaju – objašnjava Nenadović, inače član Grupacije za stočarstvo pri Sremskoj privrednoj komori.
Predsednik Asocijacije poljoprivrednih proizvođača Srbije Bogdan Šuljmanac iz Laćarka nije optimista kada je stočarstvo u pitanju. Sem ratarstva bavi se i stočarstvom, doskora je držao u tovu 700 komada svinja, obezbedio za njih potrebnu količinu stočne hrane, a sada u štali ima svega nekoliko svinja.
– Država bi nama stočarima, bez obzira šta tovimo, trebala da obezbedi dobre subvencije. Za svinje bi, po mom mišljenju, trebale da budu 30 do 40 evra po komadu da se proizvodnja isplati pod sadašnjim uslovima – kaže Bogdan Šuljmanac, a Živan Vladisavljević takođe iz Lađarka, poručuje da je bolje da država ne daje proizvođačima nikakvu pomoć već da im obezbedi uslove kakve zaslužuju.
– Ako ja moram da prodam svinje po 110 dinara a u njihovu proizvodnju uložim 140 dinara po kilogramu žive mere gde je tu moja računica – objašnjava Vladisavljević.
O krizi u stočarstvu bilo je reči na zajedničkoj sednici dve grupacije Sremske privredne komore čiji članovi su raspravljali o razvoju tržišta osnovnih stočarskih proizvoda u Srbiji u kontekstu evropskih integracija.
Vladimir Vlaović, sekretar komorskog Odbora udruženja za agrar veli da se na osnovu diskusija može konstatovati da je stanje u ukupnom stočarstvu i u Sremu i u Srbiji katastrofalno.
Nepovoljnost stanja u stočarstvu povećava aprilsko poskupljenje struje koje će sobom povući i niz drugih poskupljenja, a cena nafte se menja svakih mesec dana. Zato veliki stočari najavljuju smanjenje broja svinja i goveda u tovu, a mali proizvođači najavljuju ili već zatvaraju svoje objekte.
Stočari upozoravaju na uvoz žive stoke iz Makedonije i mesa iz Mađarske ili zapadnoevropskih zemalja. Upozoravaju da se tu radi o problematičnom mesu koje je na granici roka za ljudsku upotrebu. Proizvođači primećuju i negoduju zbog kašnjenje subvenija. Oni ipak ne očekuju mnogo od države zbog neznatno povećanog agraranog budžeta za ovu godunu, ali smatraju da ako hoćemo da se poredimo i približimo zemljama EU moramo da se na njih ugledamo. Jer, na zapadu se donosi šestogodišnji agrarni budžet kod nas godišnji, zato naši proizvođljči često ne znaju šta da proizvode niti za šta da se opredele.
S.Đaković