31337755_1984652775186356_5525480674290684082_n

Rezultatima do finansija

Ko je problematičan u gradu ili u školi, ne može da bude član kluba. Tako smo se postavili i to naši članovi znaju, deca pogotovo. Politika kluba jeste da su škola i ponašanje na prvom mestu, pa onda rezultati, isti;e Vladimir Bogović, trener Kik boks kluba „Ru 09“ Ruma

Piše: S. Belotić

16388391_1739587949690544_7455755248010199811_nKik boks klub „Ru 09“ postoji od 2009. godine i registrovan je u Sportskom savezu Opštine Ruma. Kik boks nije olimpijski sport, iako se ide ka tome. Klub vodi trener Vladimir Bogović i kaže da prve godine rada nisu bile lake, a da je okolina ozbiljno počela da shvata ovaj sport tek kada su stigli prvi rezultati. A rezultati su ti koji ukazuju da se radi o uspešnom klubu koji ima svoje predstavnike u reprezentaciji Srbije na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Kik boks spada u drugu kategoriju sportova, kako kaže trener zahvaljujući rezultatima koje ovi sportisti ostvaruju na domaćem i međunarodnom planu.
34604313_1803063923073895_7177080202055385088_n- Prve dve godine nam je bilo dosta teško i teško smo dolazili do novca. Sami smo finansirali zakup sale u Sportskoj hali, takmičenja i opremu. Nakon toga smo dobili prvog reprezentativca, Mladena Čestića, koji je osvojio bronzu na evropskom i svetskom prvenstvu, a Melanija Vukadinović je bila vicešampionka Balkana. Posle toga je krenulo redom, Čestić je tri puta bio u reprezentaciji, bio je bronzani na seniorskom svetskom kupu. Pojavio se i Ilija Vukotić, prvak Balkana. Inače svi oni su bili prvo prvaci države. Nenad Ćosić je bio seniorski prvak Balkana. Ti rezultati su bili ulaznica za naš prodor i opština nas je tad prepoznala i počela polako da nas nagrađuje. Prvo smo dobili nekoliko termina, što se kasnije povećavalo iz godine u godinu. Sada smo na budžetu opštine. Sada funkcionišemo mnogo lakše. Prošle godine Dragana Nešković je bila u juniorskoj reprezentaciji i osvojila je srebro na evropskom prvenstvu, a sada ćemo da vidimo hoće li moći da skupi sredstva za evropsko prvenstvozu Italiji, za koje smo dobili poziv, ali je samofinansirajuće, govori trener Vladimir Bogović.

28577751_1948664005449603_277227720973654109_nTako se dolazi ponovo do pravila da bez finansijske podrške nema rezultata, jer sport danas košta, posebno onaj vrhunski, u kom rangu se takmiče i članovi Kik boks kluba „Ru 09“. Da nije opštine Ruma, ni ovoliko ne bi odmakli. Reprezentativcima Kik boks savez obezbeđuje pripreme i smeštaj na evropskim i svetskim prvenstvima, mada nekad i to nije uvek sigurno. Nije retkost da takmičari nekad i sami moraju da se snalaze, pa na scenu stupaju sopstvena sredstva, roditelji, sponzori ili lokalna samouprava. Finansiraju se, najčešće, kaže Bogović, prošlogodišnji svetski i evropski prvaci. Ostali se snalaze.

– Naš savez je finansijski dosta dobro pokriven od države, pošto je naša federacija od prošle godine ušla u Olimpijski komitet. Zvanično još nismo postali olimpijski sport. Mi smo dobro kotirani kao klub i svake godine imamo neku kategorizaciju koja zavisi od trenutnih rezultata. Najbolje mesto nam je bilo deveto od preko 70 klubova u zemlji. Dobri smo, posebno kada se uzme u obzir broj takmičara koje imamo. Imamo trideset članova, a nastupa šest do sedam takmičara. Konkurencija je velika i ne može svako da se takmiči, rekao je Bogović.

16298562_1738899813092691_3946573893319243944_nKik boks je sport sa velikim brojem disciplina. Tu su muzičke forme, prezentacija pokreta uz muziku bez protivnika, postoje i kategorije sa oružjem, koje se još uvek ne vežbaju u Srbiji. U rumskom klubu se rade discipline kick light, najviše primeren deci, poput mekšeg sparinga. Zatim tu su i osnovne discipline K1, low kick i full contact. K1 je ubedljivo najpopularnija disciplina kik boksa u svetu.

– Ono što je veoma važno, kada je naš klub u pitanju, da treba razbiti predrasude o kik bokserima. Uglavnom nas vezuju za mafijaše i kriminal, ali mi to iskorenjujemo u startu. Ko je problematičan u gradu ili u školi, ne može da bude član kluba. Tako smo se postavili i to naši članovi znaju, deca pogotovo. Devojčice znaju da sa veštinama stečenim ovde mogu uvek da se odbrane na ulici i tu je kraj. U našem klubu većina članova je visoko školovano, imamo čak i nekoliko inženjera. Politika kluba jeste da su škola i ponašanje na prvom mestu, pa onda rezultati, zaključio je Vladimir Bogović, trener Kik boks kluba „Ru 09“ Ruma.

 

Projekat „Sport – karika koja nedostaje“ sufinansira se iz budžeta Opštine Ruma.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Kategorije Projekti Ruma